Občina Šoštanj je danes skupaj z MO Velenje in Občino Šmartno ob Paki ter Komunalnim podjetjem Velenje gostila ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka, predstavnika Urada za zmanjševanje posledic naravnih nesreč Ervina Vivoda in Jurija Rupnika, vodjo sektorja Savinja na DRSV Natašo Kovač, predstavnika Državne tehnične pisarne Mitjo Pekeča in Blaža Dolinška ter njihove sodelavce. Obiska se je udeležil tudi predstavnik izvajalca Mirko Andrejc, kasneje pa se je pridružil še župan Občine Mozirje Ivan Suhoveršnik. Osnovni namen obiska je bila predstavitev škode in potek sanacije magistralnega vodovoda Ljubija, ki je bil skupaj z vodnim zajetjem izredno močno poškodovan v poplavah avgusta 2023. Tako vodovod kot zajetje Ljubija sta za Šaleško dolino izjemnega pomena, saj s pitno vodo oskrbujeta več kot 40.000 prebivalcev.
Uvodoma je župan Občine Šoštanj Boris Goličnik predstavil, kako močno občino prizadelo neurje avgusta 2023 in kako poteka sanacija. Med drugim povedal, da se je v občini sprožilo več kot 300 plazov, 150 objektov je bilo poplavljenih … Za najnujnejšo intervencijo smo namenili več kot 3 milijone evrov leta 2023, v letu 2024 pa uspešno zaključili 73 projektov t. i. predhodnega programa v skupni vrednosti več kot 12 milijonov evrov. Občina sedaj pospešeno izvaja projekte rednega programa – na seznamu jih je 113 – v skupni vrednosti več kot 32 milijonov evrov, ki bodo izvedeni do konca leta 2027.
Dotaknil se je še naselja Pohrastnik in izzivov, s katerimi se soočajo prebivalci glede nadomestitvenih gradenj. V naši občini je na seznamu za preselitev skupno 40 objektov.
Župan se je zahvalil ministru in ostalim gostom za sredstva in vso pomoč, ki jo nudijo pri sanaciji povzročene škode.
Stanje v Mestni občini Velenje je na kratko povzel podžupan Janez Melanšek. Povedal je, da uspešno črpajo sredstva iz predhodnega in rednega programa in da so v zadnjih dveh letih sanirali 23 plazov, 34 pa jih bodo še do konca leta 2028.
Kot je povedal župan Občine Šmartno ob Paki Janko Kopušar, imajo pri njih več težav, saj so kadrovsko zelo podhranjeni. Zaradi poplavne ogroženosti morajo tudi pri njih številni prebivalci zapustiti svoje domove, zato iščejo ustrezne nadomestne lokacije, za katere pa morajo še sprejeti ustrezne prostorske akte.
Lea Hrastnik, KP Velenje, je predstavila škodo in sanacijo na vodovodu Ljubija, kjer je bil vodovod na več mestih uničen, razklenjen in razkrit. V interventni sanaciji so očistili naplavine in plavje (drevje, skale, panje … ) iz struge Ljubije, očistili zajetje, uredili dostopno pot za zagotovitev pretočnosti potoka, odstranili zajezitve na celotne odseku, ki so ogrožale samo zajetje, ter ponovno vzpostavili delovanje magistralnega vodovoda. Izvedli so kamnito-betonske oporne zidove v dolžini blizu 3 km, sanirali mostove, ki so bili vzdolž celotne soteske močno poškodovani.
Minister Jože Novak je razveselil občine z informacijo, da je sredstev za sanacijo po poplavah dovolj. Meni, da je nujno sanirati in vzdrževati vodotoke v zgornjem delu, na ta način se naj uredi tudi vodotok Ljubija. Njegova želja je ponovni sestanek čez nekaj mesecev v podobni sestavi. Dodal je, da bodo tudi znotraj ministrstva preverili, kaj še lahko naredijo, da se nekateri postopki pohitrijo ali racionalizirajo, na ostale deležnike pa je apeliral, naj preverijo dejanske prioritete in realno ocenijo stanje na terenu. Na ta način bo lahko tudi Državna tehnična pisarna učinkovito izvajala recenzije, ki jih občine čakajo, in so nekakšno ozko grlo. Občine je pozval k proaktivni vlogi, ki je ključna za uspešno izvajanje popoplavnih sanacij.
Župan Boris Goličnik je še poudaril, da je poleg sanacije vodotokov nujen tudi program njihovega nadaljnjega rednega vzdrževanja.
Gostje so si nato ogledali pripravo pitne vode na Grmovem vrhu in sotesko Ljubije z zajetjem na samem terenu.