Znano je, kako močno so novembrske poplave prizadele Občino Šoštanj. Znano pa je tudi, kako so se ob teh poplavah še enkrat več izkazali člani civilne zaščite in gasilci vseh štirih prostovoljnih občinskih društev: Šoštanj, Topolšica, Lokovica in Gaberke. Analiza opravljenega dela je pokazala, da so gasilci sicer odlično opremljeni za intervencije v požarih, za takšne poplave, kot so bile sedaj, pa jim nekaj opreme še manjka.
Občinsko poveljstvo in župan Občine Šoštanj Darko Menih so se za pomoč obrnili na nekatera večja podjetja v dolini, ki so hitro in z veseljem priskočila na pomoč. Krevzel instalacije, d. o. o., je podarilo dve črpalki, prav tako Esotech, d. d., po štiri pa sta šoštanjskim gasilcem darovala Premogovnik Velenje, d. d., in Termoelektrarna Šoštanj, d. o. o.. Nekaj črpalk so že prejeli, na nekaj jih še čakajo.
V četrtek, 14. marca 2013, je v gasilskem domu v Šoštanju potekala predaja štirih črpalk Premogovnika Velenje. Udeležili so se je predsedniki in poveljniki vseh štirih društev, poveljnik občinskega poveljstva Boris Lambizer in župan Občine Šoštanj Darko Menih z obema podžupanoma – Vikijem Drevom ter Vojkom Krnežo.
V imenu Premogovnika Velenje je črpalke šoštanjskim gasilcem predal Simon Dobaj, ki je med drugim povedal, da ima Premogovnik Velenje izjemen posluh za gasilce.
Boris Lambizer se je v imenu vseh štirih društev zahvalil za donacijo in poudaril, da ima tudi Občina Šoštanj veliko posluha za delovanje prostovoljnih gasilskih društev in da je tudi sam župan bil vse dni intervencije ob novembrskih poplavah vseskozi prisoten.
Za prejete črpalke se je zahvalil tudi župan Darko Menih, ki je izpostavil, kako pomembna je dobra oprema gasilcev v primeru kakršnihkoli intervencij. »Premogovnik nam je že tekom sanacije veliko pomagal, za kar se vodstvu podjetja še enkrat posebej zahvaljujemo,« je dejal župan.
Vsi skupaj so se ob koncu strinjali, da bi bilo najbolje, če bi črpalke uporabljali zgolj na vajah. Društva si bodo vse prejete črpalke razdelila, že sedaj pa so se dogovorili, da si jih bodo posojali, v kolikor bo to potrebno.
V neformalnem zaključku so se vsi strinjali, da je v naši občini za gasilce dobro poskrbljeno, na drugi strani pa se vsi tudi strinjali, da so gasilci že velikokrat s svojim delom dokazali, da si prav vse, kar dobijo, tudi zaslužijo. Le dobro opremljen gasilec lahko dobro, hitro in varno pomaga.