V počastitev dneva zmage, dneva Evrope in krajevnega praznika je danes v Topolšici potekala proslava, ki jo skupaj pripravljamo občini Šoštanj in Velenje ter Krajevna skupnost Topolšica.
Topolšica je bila leta 1945 eno izmed evropskih mest, kjer je bila podpisana kapitulacija nemške vojske. Ta dogodek ni bil pomemben zgolj za Topolšico in Republiko Slovenijo, ampak je bil to dogodek, ki je pomembno vplival tudi na evropsko zgodovino in kasnejši razvoj demokratične Evrope.
Uvodoma je zbrane nagovoril župan Občine Šoštanj Boris Goličnik. Izpostavil je pomen dneva zmage in poudaril, da Občina želi, da dobi ta praznik večjo veljavo tudi v širšem slovenskem prostoru: »Mi se že dolgo zavedamo, da smo Slovenci prav tukaj v Topolšici po grozoviti moriji, ki jo je sejala druga svetovna vojna, postali svobodni, za to svobodo pa so trpeli in umirali tudi številni domačini. Občina Šoštanj je majhen kraj zemljevidu Slovenije, še manjši na zemljevidu Evrope, a nič zato. Prav je, da se zavedamo pomembnosti naših preteklih dejanj in ljudi, svoje lastne vrednosti in nam tega ni težko povedati na glas. Vesel sem, da so na državnem nivoju letos prisluhnili naši pobudi, da je bila proslava ob dnevu upora proti okupatorju prav v Šoštanju, Kajuhovem rojstnem mestu. Enako vesel bom, ko se bo tudi spomin na 9. maj, ki je zasijal v Evropi kot prelomni datum novega sveta, z državnimi častmi proslavil tudi v Topolšici,« je dejal župan in se v nadaljevanju navezal na Kajuhove verze: »Človek, nov človek vstal bo iz človeka!« ko je dodal: “Da, nov človek, nove generacije, ki jih ne bi bilo, če ne bi bilo tistih, ki so takrat vedeli, da je domovina samo ena. V tej domovini, kjer zdaj lahko svobodno, mirno in ustvarjalno gradimo iskrene človeške odnose. In tudi lastno ter kolektivno vero v svobodo, ki nas bo vodila po poteh neizmernih možnosti,« je povedal župan in se zahvalil vsem za pripravo slovesnosti.
Zbrane je nagovorila tudi podžupanja Mestna občina Velenje Aleksandra Vasiljević, ki je poudarila, da mi ne bomo pozabili žrtev druge svetovne vojne, naša naloga pa je, da o tem poučimo tudi mlajše generacije.
Osrednja govornica na slovesnosti je bila Andreja Katič, predsednica ZB NOB Velenje in državna sekretarka. V svojem nagovoru je izpostavila pomen dogodkov v preteklosti in si zaželela, da mlajše generacije ne bi nikoli začitile grozot vojne. “Vsi skupaj si moramo prizadevati za mir. Ni prav, da se nas grozote vojn po svetu ne dotaknejo,” je dejala. Njeno sporočilo danes pa je bilo, da je pomen države predvsem dosežek na kateremkoli področju (športnem, glasbenem, znanstvenem …),, domovina pa tam, kjer živijo njeni prijatelji, ne glede na narodnost, raso ali vero … Zaključila je z misllijo: “Človek naj bo brat človeku!”
Pred slovesnostjo so k spominski plošči žrtvam fašizma položili venca župan Občine Šoštanj Boris Goličnik, podžupanja Mestne občine Velenje Aleksandra Vasiljević in predsednica Krajevne skupnosti Topolšica Petra Lipičnik ter Andreja Katič, predsednica ZB NOB Velenje; Srečko Meh, podpredsednik ZB NOB Velenje in Branko Sevčnikar, predsednik KO ZB NOB Topolšica.
Kulturni program so pripravili učenci Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje in Mepz Svoboda Šoštanj ter Pihalni Orkester Zarja Šoštanj.