Občina Šoštanj obvešča, da bo na osnovi sklepov Uprave RS za zaščito in reševanje:
- dopolnilni sklep številka 844-31/2023-5 z dne 9.10.2023, za ocenjevanje škode na kulturah zaradi posledic neurja s točo v obdobju od 10. maja do 1. avgusta 2023 in
- dopolnilni sklep, številka 844-34/2023-2 z dne 9.10.2023, za ocenjevanje škode zaradi posledic poplav v obdobju od 3. do 6. avgusta in od 28. do 31. avgusta 2023
pričela z zbiranjem vlog oškodovancev, ki so imeli škodo na kmetijskih pridelkih zaradi
- NEURIJ S TOČO v obdobju od 10. maja. do 1. avgusta 2023 in
- POPLAV obdobju od 3. do 6. avgusta in od 28. do 31. avgusta 2023.
Vloge se bodo na občini Šoštanj (sprejemna pisarna pritličje) zbirale v času uradnih ur od 19.10. do 10.11.2023.
Obrazec za prijavo škode na kmetijskih pridelkih je dosegljiv na spletni strani občine Šoštanj ali pa ga oškodovanci dobijo v sprejemni pisarni občine Šoštanj.
Obrazec 2 mora biti s strani oškodovanca izpolnjen in 2x podpisan in oddan osebno ali po pošti. K vlogi je potrebno priložiti kopijo subvencijske (zbirne) vloge za leto 2023 in fotografije poškodovanih pridelkov.
V Obrazcu 2 obvezno izpolnite PODATKE O NESREČI:
- nosilec KMG (ime in priimek) in
- kontaktno telefonsko številko
- davčna številka
- naslov nosilca
- številka KMG – MID
- številka transakcijskega računa
- GERK – številka GERK-a,
- vrsta kulture in šifra – seznam priznanih kultur iz uredbe o metodologiji za ocenjevanje škode (priloga: šifrant H–seznam kmetijskih kultur),
- poškodovanost – dejanski odstotek poškodovanosti,
- površina poškodovane kulture – dejanska površina poškodovane kulture v arih v GERK-u.
Za pomoč pri izpolnjevanju obrazca pod točko OCENA ŠKODE se lahko obrnete na občino Šoštanj-Oddelek za gospodarstvo, okolje in prostor osebno, po telefonu na številko 03 8984-312–Koželjnik Zvonko ali na Kmetijsko svetovalno službo 03 8988-270–Diklič Lidija.
V primeru, da bodo oškodovanci prijavljali škodo na občini, morajo s sabo prinesti kopijo subvencijske vloge za leto 2023, in sicer:
- kopijo prve strani zbirne vloge, kjer so osnovni podatki o nosilcu in kmetijskem gospodarstvu ter
- kopijo geoprostorskega obrazca za prijavo vlog in zahtevkov na površino.
Na tej strani zbirne oz. subvencijske vloge je zbirnik vseh GERK-ov z navedbo kultur in površin.
Kopije prej navedenih strani so potrebne zaradi lažjega vnosa podatkov in preverjanje podatkov, ki jih vnese oškodovanec na obrazec.
V primeru, da je bil pridelek zavarovan, je potrebno priložiti kopijo zavarovalne police.
Pri prijavi škode v tekoči kmetijski proizvodnji na pridelkih se upošteva 45. člen Uredbe o metodologiji za ocenjevanje škode (Uradni list RS, 67/03, 79/04, 33/05, 81/06 in 68/08), ki določa, da se škoda na kmetijskih pridelkih, ki jo povzročajo neugodne vremenske razmere, ocenjuje na kmetijskih pridelkih, določenih v objavljenem seznamu kmetijskih pridelkov, če je uničenega več kot 30 % običajne letne kmetijske proizvodnje kmetijskega pridelka na posameznem kmetijskem gospodarstvu in 49. člen Uredbe, ki določa, da se škoda zaradi neugodnih vremenskih razmer oceni po posameznem kmetijskem gospodarstvu le, če skupna površina prizadetih kmetijskih zemljišč, ki jih uporablja gospodarstvo, dosega ali presega 1 ha primerljivih kmetijskih površin.
Prijava škode se šteje kot vloga za izplačilo sredstev za odpravo posledic naravne nesreče, če bo Vlada RS za naravno nesrečo, v kateri je bila ta ocena škode narejena, odločila, da se uporabijo sredstva za odpravo posledic škode v kmetijstvu in sprejela predpisan program odprave posledic škode.
Pred izpolnitvijo prijavnega obrazca predlagamo, da si prijavitelji natančno preberejo Navodila za izpolnjevanje Obrazca 2 (priloga).