Ne samo zadnjih nekaj dni, temveč ves čas si na Občini Šoštanj z županom Borisom Goličnikom na čelu prizadevamo za znosne cene toplotne energije. Izrazito januarsko povišanje je odraz majske podražitve toplotne energije, obenem pa dvig DDV-ja z 9,5 na 22 %. Ob večji porabi, ki je v zimskih mesecih seveda običajna, so zneski na januarskih položnicah visoki.
Od decembra je v Šoštanju v veljavi Pravilnik o začasni pravici do uveljavitve subvencije stroškov ogrevanja, s katerim pomagamo najranljivejšim občanom pri plačilu stroškov toplotne energije. Poudariti moramo, da ta pravilnik omogoča pomoč vsem občanom – tako tistim, ki so priključeni na toplovod, kot tistim, ki imajo lastno ogrevanje. Preučujemo možnosti, kako omenjeno pomoč razširiti in priskočiti na pomoč tistim, ki to res najbolj potrebujejo. Ves čas imamo v mislih najranljivejše prebivalce, kot so na primer upokojenke in upokojenci, ki z nizkimi prihodki visokih položnic niso sposobni plačevati.
Župan Občine Šoštanj Boris Goličnik je danes sodeloval na sestanku na Mestni občini Velenje, kjer smo skupaj z upravniki večstanovanjskih objektov in Komunalnim podjetjem Velenje iskali rešitve, kako do cenejše toplotne energije. Med drugim smo se dogovorili, da bomo v večstanovanjskih objektih etažne lastnike obravnavali individualno in jim skušali svetovati, kako do nižje porabe. Z dodatnimi vprašanji se lahko občani obrnete na Komunalno podjetje Velenje – na telefonski številki 03 896 11 00 ali po e-pošti kpv@kp-velenje.si. Na voljo pa smo vam seveda tudi na Občini Šoštanj.
Župan je po sestanku med drugim poudaril, da si bo skupaj z županoma MOV in Šmartno ob Paki v prihodnje intenzivno prizadeval, da se v Šaleško dolino vrnejo sredstva podnebnega sklada, v katerega plačujemo preko CO2 kuponov. »Prebivalci v dolini si zaslužimo nižje cene toplotne energije, saj smo v preteklosti plačali zelo visok davek za energetsko neodvisnost celotne Slovenije,« je dejal župan.
Vsi pa moramo razmisliti tudi o svojih navadah pri ogrevanju stanovanja. Oktobra lani smo skupaj z MO Velenje izdali brošuro, ki so jo prejela vsa gospodinjstva, z nasveti, kako do prihrankov toplotne energije (pripeta spodaj). To lahko dosežemo med drugim z:
- energetsko sanacijo objektov (s tem so povezani visoki stroški in si je mnogi ne morejo privoščiti, zato iščemo različne možnosti dodatnega sofinanciranja pri energetskih sanacijah),
- termostatskimi ventili (omogočajo regulacijo in ne predstavljajo visokega stroška),
- zmerno porabo (najbolj varčna je enakomerna poraba na vseh porabnikih (radiatorjih), npr. na 2 ali 3, najbolj potratno pa zapiranje in odpiranje (od nič do 5) ventilov na radiatorjih; okna imamo zaprta, zračimo pa kratek čas nekajkrat dnevno).