Predavanje: Zakaj slovenski jezik in kultura ne smeta izginiti iz naših src?
Predavateljica: dr. Ignacija Fridl Jarc, tajnica - urednica Slovenske matice
Organizator: Društvo za kulturo Gorenje
Z maternim jezikom smo vrojeni v slovenstvo. Ta naša jezikovna posebnost določa naš način mišljenja, naše čustvovanje in delovanje. Govoriti o slovenstvu pomeni spoznavati sami sebe, da bi razumeli in spoštovali naše narodne in jezikovne posebnosti. In hkrati pogoj, da lažje razumemo in sprejemamo druge. Na poti ohranjanja slovenstva in snovanju njegove prihodnosti v družbi evropskih narodov bomo govorili o slovenski zgodovini, znamenitih osebnostih in naši kulturni dediščini.
Naša gostja bo izjemno izobražena, pronicljiva in hkrati preprosto razumljiva govornica, doc. dr. Ignacija Fridl Jarc, dekanja Fakultete za slovenske in mednarodne študije Nove univerze in tajnica-urednica Slovenske matice. Kot literarna zgodovinarka in filozofinja se je že zelo mlada uveljavila kot literarna, gledališka in filmska kritičarka ter članica številnih strokovnih žirij. Še vedno se posveča tudi znanstvenemu delu, predvsem na področju filozofije starih Grkov in starogrščine. Njen opus šteje več kot 400 znanstvenih objav.
Slovenska matica, ki letos praznuje 160 let, je znanstvena in kulturna ustanova, ki prireja znanstvena srečanja in posvete o najrazličnejših problemih slovenske kulture in družbe ter njene prihodnosti, in druga najstarejša slovenska založba, ki skrbi za izdajanje dobrih izvirnih del ter prevodov iz humanistike, naravoslovja in tehnike. Ustanovljena je bila februarja 1864, ko niti osnovnih šol še nismo imeli v slovenskem jeziku, z namenom dvigniti slovensko kulturno zavest in razviti znanost ter literaturo. Zato jo imenujemo tudi »mati slovenskega naroda« in »prva duhovno zedinjena Slovenija«.